Ar verta akiniams užsakytii Blue Blocker filtrą?

mėlynas blokavimo filtras akiniams

Mes gyvename technologijų pilname pasaulyje – kompiuterių ekranai, nešiojamieji kompiuteriai, planšetiniai kompiuteriai, telefonai ir dirbtinis apšvietimas yra mūsų kasdienybė. Šie prietaisai palengvina bendravimą ir darbą, tačiau jie taip pat skleidžia mėlyną šviesą, panašią į saulės ar LED lempučių, kuri gali neigiamai paveikti priekinį ir užpakalinį akies segmentus. Kaip galime veiksmingai apsaugoti akis nuo žalingo mėlynosios šviesos poveikio?

 
 
  • Mėlyna šviesa iš ekranų gali sukelti akių įtampą ir tokių ligų kaip AMD ir priekinio akies paviršiaus sutrikimų riziką.
  • Geriausias būdas apsaugoti akis nuo mėlynos šviesos yra dėvėti akinius su mėlynos šviesos filtru, o atsižvelgiant į plačiai paplitusį sąlytį su ekranais, beveik kiekvienas turėtų apsvarstyti tokių akinių įsigijimą.
  • Jie ypač rekomenduojami žmonėms, kurie daug valandų per dieną dirba prie kompiuterio. Jie taip pat naudingi vairuojant, ypač sutemus – sumažina akinimą, padidina kontrastą ir pagerina vairavimo komfortą ir saugumą.
  • Verta prisiminti, kad yra profesijų, kuriose mėlynos šviesos filtro akinių dėvėjimas gali būti nepatartinas – tai taikoma, be kita ko: kompiuterinės grafikos dizaineriams, fotografams, odontologams, dažytojams, architektams ir kitiems specialistams, dirbantiems su spalvomis, kur net ir nedidelis patamsėjimas gali sutrikdyti spalvų suvokimą.
 

Turinys:

  1. Mėlynos šviesos poveikis regos organui
  2. Būdai apsaugoti regėjimą nuo mėlynos šviesos
  3. Kam reikalingi akiniai su mėlynos šviesos filtru?
  4. Akiniai su Blue Blocker filtru darbui kompiuteriu
  5. Geresnis matomumas ir vairavimo komfortas su korekciniais akiniais ir mėlynos šviesos filtrais
  6. Vaikai ir paaugliai – ar jiems taip pat reikia akinių su mėlynos šviesos filtru?
  7. Santrauka
 

Mėlynos šviesos poveikis regos organui


Mėlyna šviesa priklauso matomos šviesos diapazonui, kurio bangos ilgis yra nuo 400 iki 500 nm (nanometrų), ir atlieka ypatingą vaidmenį regėjimo procese. Dėl to galima atskirti spalvas, išlaikyti koncentraciją ir sinchronizuoti cirkadinį ritmą. Tačiau tyrimai patvirtina, kad per didelis mėlynos šviesos poveikis gali neigiamai paveikti regos sistemą.

Su mėlyna šviesa susijęs pavojus netgi turi savo, aiškesnį pavadinimą – vadinamąjį mėlynosios šviesos pavojų (BLH). Ši šviesa pirmiausia pasiekia akies dugną ir palaipsniui veikia tinklainės degeneraciją, kuri gali sukelti su amžiumi susijusią geltonosios dėmės degeneraciją (AMD).

Mėlyna šviesa taip pat gali neigiamai paveikti priekinį akies segmentą, sukeldama tokius simptomus kaip sausumas, akių įtampa, galvos skausmas ir neryškus matymas. Be to, tai gali paveikti akies lęšiuko struktūrą ir prisidėti prie kataraktos vystymosi.

 

Būdai apsaugoti regėjimą nuo mėlynos šviesos

 

Kadangi mėlyna šviesa mus supa kiekvieną dieną, kaip geriausiai apsaugoti akis nuo žalingo jos poveikio?

 

Korekciniai akiniai su Blue Blocker filtru

 

Tai viena iš dažniausiai naudojamų akių apsaugos priemonių. Filtras gali būti prieinamas įvairiais prekių pavadinimais, tokiais kaip Smart View, Blue Blocker, Blue Control arba Blue Protect. Šiems sprendimams būdingos neatspindinčios spalvos – nuo ​​violetinės, mėlynos iki melsvai žalios. Jie veikia blokuodami mėlynos šviesos spektrą, kad jis nepasiektų priekinio ar užpakalinio akies segmento. Verta pabrėžti, kad lęšiai su tokiu filtru dažnai turi šiek tiek dūminį atspalvį, kuris gali šiek tiek paveikti baltos spalvos suvokimą, tačiau tuo pačiu metu žymiai pagerina regėjimo komfortą ryškioje aplinkoje ir dirbant prie ekrano.

 

Sumažinkite ekrano ryškumą

 

Kitas būdas apsaugoti regėjimą – sumažinti monitoriaus šviesos intensyvumą. Daugelyje telefonų ir kompiuterių yra naktinio režimo funkcija (pvz., Night Shift arba Eye Comfort Mode), kuri keičia šviesą į šiltesnę spalvą ir sumažina mėlynos šviesos skleidimą iki 50 %. Taip pat verta apsvarstyti galimybę naudoti papildomas programas ar programas, tokias kaip f.lux ar Redshift, kurios automatiškai koreguoja ekrano spalvų temperatūrą pagal paros laiką, užtikrindamos didesnį darbo komfortą ir apsaugodamos akis nuo nuovargio. Be to, kai kuriuose monitoriuose ir televizoriuose yra įmontuoti Low Blue Light arba Eye Comfort režimai, kurie automatiškai sumažina mėlynosios šviesos skleidimą nepakenkdami vaizdo kokybei. Reguliariai naudojant tokius sprendimus galima gerokai sumažinti akių įtampą ir pagerinti darbo prie ekrano komfortą, ypač vakare ir naktį.

 

Poilsis nuo ekranų

 

Be akinių su mėlynos šviesos filtru ir ekrano ryškumo keitimo, taip pat verta nepamiršti reguliariai daryti pertraukas akims, ypač jei didžiąją laiko dalį praleidžiame prie kompiuterio ekrano. Ekspertai rekomenduoja laikytis 20/20/20 taisyklės. Taisyklė numato pertrauką kas 20 minučių, per kurią 20 sekundžių reikia žiūrėti į objektą, esantį už 20 pėdų (arba maždaug 6 metrų). Tai padeda išvengti per didelio akių akomodacijos spaudimo, kuris gali sukelti regos nuovargį, galvos skausmą ir akių sausumą. Šio principo taikymas ne tik sumažina skaitmeninio akių nuovargio riziką, bet ir teigiamai veikia koncentraciją bei darbo komfortą.

 

Kam reikalingi akiniai su mėlynos šviesos filtru?

 

Mėlynos šviesos filtro akinių lęšiai skirti visiems, dirbantiems su ekranu – nepriklausomai nuo to, ar jie turi refrakcijos sutrikimų, ar ne.

Apsauga nuo mėlynosios šviesos turėtų būti prioritetas žmonėms, dirbantiems 8 ar daugiau valandų prie monitoriaus, nepriklausomai nuo jų profesijos. Tai taikoma, be kita ko: buhalteriams, tekstų redaktoriams, apsaugos darbuotojams ir biuro darbą atliekantiems asmenims.

Tačiau yra profesijų, kuriose nerekomenduojama naudoti mėlynos šviesos filtro. Tai pirmiausia taikoma kompiuterinės grafikos dizaineriams, odontologams, fotografams ir žmonėms, profesionaliai susijusiems su spalvų atpažinimu ir parinkimu, pavyzdžiui, dažytojams, staliams ir architektams. Taip yra dėl galimo spalvų iškraipymo, atsirandančio dėl nedidelio objektyvo dūmingumo ar pageltimo. Mėlynos šviesos filtras gali iškreipti tikrąjį spalvų atkūrimą, todėl rekomenduojama jį naudoti tik ne darbo valandomis.

mėlynojo blokavimo kompiuterio akiniai  

Akiniai su Blue Blocker filtru darbui kompiuteriu

 

Ilgas darbas prie monitoriaus gali sukelti skaitmeninį akių nuovargį, kuris pasireiškia deginimu, akių sausumu ir galvos skausmu. Tokiose situacijose mėlynos šviesos filtro akiniai suteikia veiksmingą atramą – jie ne tik pagerina regėjimo komfortą, bet ir apsaugo regėjimą nuo žalingo ekranų poveikio. Žmonėms, kurie daug valandų praleidžia prie kompiuterio – tiek dirbdami biure, tiek mokydamiesi, tiek pramogaudami – rekomenduojami specialūs akinių modeliai su Blue Blocker (mėlynos šviesos) filtrais, kuriuos galite rasti kategorijoje Kompiuteriniai akiniai. Jie padeda lengviau išlikti susikaupusiam, išvengti akių įtampos ir pagerina miego kokybę, ypač kai vakare naudojate elektroninius prietaisus.

 

Žiūrėkite akinius su receptiniais akiniais su Blue Blocker filtrais

 

Geresnis matomumas ir vairavimo komfortas su korekciniais akiniais ir mėlynos šviesos filtrais

 

Vairuotojai taip pat gali patirti neigiamą mėlynosios šviesos poveikį, ypač vairuodami naktį, kai jų akys yra veikiamos intensyvių LED lempučių ir kitų transporto priemonių priekinių žibintų. Vairuotojams skirti mėlynos šviesos filtro akiniai sumažina akinimą, pagerina kontrastą ir padidina vairavimo saugumą – ypač sutemus arba sudėtingomis oro sąlygomis. Be to, jie padeda geriau susikaupti ilgų kelionių metu. Vairavimo akinių kategorijoje rasite modelius, skirtus žmonėms, daug laiko praleidžiantiems prie vairo, – tiek su dioptriniais, tiek su nulinės regos akiniais.

 

Vairuotojams skirti akiniai su su Blue Blocker filtrais

 

Vaikai ir paaugliai – ar jiems taip pat reikia akinių su mėlynos šviesos filtru?

 

Vaikams nerekomenduojama ilgai sėdėti prie kompiuterio, nes jų akys yra ypač jautrios mėlynai šviesai. Sveikatos apsaugos ministerija ir Nacionalinis sveikatos fondas praneša, kad, remiantis Elektroninių ryšių biuro 2019 m. duomenimis, 9 iš 10 vaikų kasdien naudojasi internetu, o beveik 64 proc. 7–9 metų vaikų naudojasi telefonu. Remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis:

  • Vaikai iki 2 metų neturėtų naudoti ekranų jokiu būdu.
  • 2–5 metų vaikai prie ekrano turėtų praleisti ne ilgiau kaip 1 valandą per dieną.
  • 6–12 metų vaikai prie kompiuterio ar kitų ekranų gali praleisti iki 2 valandų per dieną.
  • Vyresni nei 12 metų jaunuoliai turėtų leisti laiką prie ekrano kontroliuojamai, atsižvelgdami į individualius poreikius ir pareigas, pavyzdžiui, mokslus ar pomėgius.

Situacijose, kai vaikas kompiuteriu naudojasi net valandą per dieną, verta naudoti akinių lęšius su mėlynos šviesos filtru. Jie suteikia papildomą akių apsaugą ir sumažina skaitmeninio akių nuovargio riziką, o tai ypač svarbu, atsižvelgiant į jautrias vaikų ir paauglių akių struktūras.

 

Santrauka

 

Mėlynos šviesos filtro akiniai efektyviai apsaugo jūsų regėjimą nuo kenksmingos spinduliuotės, skleidžiamos elektroninių prietaisų ekranų, sumažindami akių nuovargio ir sunkių ligų riziką. Verta juos naudoti ypač ilgai dirbant prie monitoriaus, nepamirštant reguliariai daryti pertraukas.

 

Dowiedz się więcej o powłokach w soczewkach okularowych:

   

Parengė:

 

Straipsnis buvo pagrįstas moksliniais leidiniais ir yra neatsiejama Optometristo vadovo dalis. Perskaitykite šiame vadove surinktus straipsnius, kad sužinotumėte daugiau apie kontaktinius lęšius, akinius ir regėjimo problemas. Kilus abejonių, susisiekite su mūsų optometristų komanda arba kreipkitės patarimo į savo oftalmologą. Dėl straipsnyje pateiktų problemų, ypač regėjimo problemų atveju, reikėtų pasikonsultuoti su specialistu.

Įgyvendinimas – optometristų komanda, kurią redagavo mgr Aleksandra Gorczyca-Liczbik (Optometrist KODANO Optician, mokslinis profilis https://www.researchgate.net/profile/Aleksandra-Gorczyca-Liczbik)

informacijos šaltiniai:

  • [1] Ochrona wzroku przed światłem niebieskim - JörgOptik
  • [2] Naskręcki R. Grzonka M. Blue Light Hazard, czyli czy i jak chronić się przed nadmiarem światła niebieskiego, OPTYKA 3(40)2016
  • [3] Ouyang X, Yang J, Hong Z, Wu Y, Xie Y, Wang G. Mechanisms of blue light-induced eye hazard and protective measures: a review. Biomed Pharmacother. 2020 Oct;130:110577. doi: 10.1016/j.biopha.2020.110577. Epub 2020 Aug 4. PMID: 32763817
  • [4] Wojcieszek K. A., Pyżalski J., Mazur J. i wsp., red. Walusiak-Skorupa J. Opinia o zasadach bezpieczeństwa w korzystaniu ze smartfonów, tabletów i komputerów przez dzieci i młodzież.
  • [5] Czy warto posiadać filtr Blue Blocker w okularach? - Kodano.pl

Dalintis: