Regėjimas yra vienas iš svarbiausių jūsų pojūčių. Jos dėka jūs gaunate didžiąją dalį informacijos iš savo aplinkos ir galite mėgautis gyvenimu iki galo. Nenuostabu, kad norite jį išlaikyti geros būklės. Regos sistemai, kaip ir bet kuriai kitai, reikia tinkamos dietos, kad ji tinkamai veiktų. Kokie akių vitaminai turėtų būti jame? Kokiuose maisto produktuose jų galima rasti?
- Vitaminų trūkumas neigiamai veikia regos organo veiklą. Tinkamas tiekimas pirmiausia turėtų būti pagrįstas subalansuota mityba, kurioje gausu pvz. morkos (vitaminas A), žalios daržovės (vitaminas C), riešutai (vitaminas E), ankštiniai augalai (vitaminas B), riebi žuvis (vitaminas D, omega-6 ir omega-3 rūgštys).
- Mineralų (cinko, seleno ir vario) ir kitų ingredientų (omega-6 ir omega-3 rūgščių bei zeaksantino ir liuteino) vaidmuo geram regėjimui. Kokiuose maisto produktuose jų yra?
- Dėl vitaminų ir kitų ingredientų papildymo geriausia pasitarti su gydytoju ne tik dėl tinkamo regėjimo, bet ir viso organizmo funkcionavimo.
Turinys:
- Vitaminai geresniam regėjimui!
- Omega-6 ir omega-3 rūgštys ir regėjimas, arba riebalų nauda
- Mineralai geram regėjimui
- Kiti ingredientai sveikoms akims
- Kaip gauti visus reikalingus akims naudingus vitaminus ir kitas maistines medžiagas?
- Vitaminai akims – dar ne viskas
Kasdienės mitybos kokybė turi didelę reikšmę bendrai regėjimo būklei. Norėdami mėgautis aiškiu regėjimu ir gyventi be akių ligų kuo ilgiau, į savo valgį turite įtraukti tam tikrų vitaminų, mineralų ir riebalų.
Šie komponentai yra susiję su akių audinių kūrimu ir regos organo funkcionavimu. Jų trūkumai gali turėti įtakos ne tik regėjimo pablogėjimui, bet ir sunkių ligų, tokių kaip glaukoma, geltonosios dėmės degeneracija ar net visiška ragenos nekrozė, dėl kurios gali netekti regėjimo, išsivystymo.
Vitaminai geresniam regėjimui!
Vitaminas A
Vitaminas A turi įtakos tinklainės vystymuisi ir tinkamam funkcionavimui. Tai karotino darinys ir stiprus antioksidantas. Vartojant organizmą rekomenduojamais kiekiais, užkertamas kelias geltonosios dėmės ligoms ir skatinama skysčių, drėkinančių ir plaunančių akių paviršių, gamyba. Todėl tai būtina norint tinkamai priimti dirgiklius iš aplinkos. Jo trūkumas gali sukelti naktinį aklumą (taip pat žinomą kaip naktinis aklumas), sausų akių sindromą, akių silpnumą, o kraštutiniais atvejais – aklumą.
Kokiuose produktuose yra vitamino A?
- Morkos, špinatai, moliūgai, lapiniai kopūstai, kiaušiniai, subproduktai, kai kurios žuvies rūšys, pomidorai, persikai, slyvos, mangai.
Vitaminas C
Pagrindinės vitamino C funkcijos apima laisvųjų radikalų neutralizavimą, akies obuolio kraujagyslių sienelių stiprinimą ir ašarų plėvelės, atsakingos už tinkamą akies paviršiaus drėkinimą, susidarymą. Vitamino C trūkumas gali sukelti kraujavimą ir insultą akies viduje, o tai kenkia regėjimui.
Kokiuose produktuose yra vitamino C?
- Juodieji serbentai, kiviai, raudonieji pipirai, petražolės, žiediniai kopūstai, braškės, erškėtuogės, Briuselio kopūstai, kopūstai, špinatai, greipfrutai.

Vitaminas E
Tai vienas stipriausių natūralių antioksidantų. Be to, jis pagerina vitamino A pasisavinimą, todėl geriausias sprendimas yra vartoti šiuos du vitaminus kartu. Vitaminas E lėtina senėjimo procesą, padidina akių audinių drėkinimą ir stiprina kraujagysles, užkertant kelią jų pažeidimams.
Kokiuose produktuose yra vitamino E?
- Migdolai, saulėgrąžų sėklos, žemės riešutai, lazdyno riešutai, obuoliai, mėlynės, baltieji kopūstai, raudonieji ir žalieji pipirai, moliūgų sėklos, saulėgrąžų, sojų pupelių ir kukurūzų aliejus.
B grupės vitaminai
Daugelis iš mūsų tai sieja su nervų sistema. Ir teisingai. Vitaminas B prisideda prie tinkamo nervinių ląstelių, taip pat esančių akies obuolyje, veikimo. Gerina akių atsparumą daugelio ligų sukeliamiems pokyčiams. Jis apsaugo nuo išsausėjimo, niežėjimo, deginimo ir padidėjusio jautrumo šviesos dirgikliams. B grupė apima įvairius vitaminus:
- B1 paprastai stiprina regėjimą, gerina regėjimo kokybę..
- B2 didina akių gebėjimą "kvėpuoti", tai yra deguonies paėmimas iš aplinkos, kuris yra būtinas, pavyzdžiui, norint išlaikyti gerą ragenos būklę.
- B6 padeda atpalaiduoti akis ir apsaugo nuo ankstyvo ir stipraus nuovargio.
Šių vitaminų trūkumas pasireiškia per dideliu akių vokų įtempimu ir drebėjimu, akių nuovargiu, prastėjančia regėjimo kokybe ir fotofobija.
Kokiuose produktuose yra B grupės vitaminų?
- Ankštiniai augalai, grūdų produktai, mėsa, pienas ir pieno produktai, mielės, kopūstai, morkos, ropės, razinos, ryžiai.

Vitaminas D
Jūsų akims taip pat reikia vitamino D, kad tinkamai veiktų. Apie kurį taip dažnai girdite artėjant rudeniui ir žiemai ir su tuo susijęs saulės šviesos trūkumas. Taip yra todėl, kad organizmas pats sugeba pasigaminti vitamino D, tačiau sąlyga yra buvimas saulėje – pakankamai ilgai ir per odą, nepadengtą UV filtrais.
Vitaminas D dalyvauja reguliuojant spaudimą akies obuolio viduje, tačiau svarbiausia jo užduotis yra kalcio ir fosforo apykaitos reguliavimas. Tai mineralai, kurių atsiranda ne tik kauluose, bet ir akyse. Sutrikimai šiose srityse, pavyzdžiui, vitamino D trūkumas, gali sukelti trumparegystę, kataraktą, glaukomą, konjunktyvitą, geltonosios dėmės degeneraciją ir sausą akies paviršių.
Kokiuose produktuose yra vitamino D?
- Riebi žuvis (tunas, skumbrė, lašiša, sardinės), kiaušiniai, pienas ir pieno produktai, menkių kepenų aliejus.
Omega-6 ir omega-3 rūgštys ir regėjimas, arba riebalų nauda
Vitaminai akims labai svarbūs, bet tai dar ne viskas. Taip pat reikia prisiminti apie omega-3 ir omega-6 nesočiąsias riebalų rūgštis. Manoma, kad jie turi veiksmingų antioksidacinių savybių. Jie taip pat reikalingi akims naudingiems vitaminams pasisavinti, kurių gaunate su maistu.
Kokiuose produktuose yra omega-6 ir omega-3 riebalų rūgščių?
- Riebi žuvis: tunas, skumbrė, šprotai, lašiša, silkė, menkė, sardinės, taip pat jūros gėrybės, sėmenys, sėmenų aliejus, rapsų aliejus, sojų aliejus, saulėgrąžų aliejus, riešutai, migdolai, avokadas ir žalios daržovės.
Mineralai geram regėjimui
Svarbiausi yra: cinkas, selenas ir varis. Cinkas vaidina pagrindinį vaidmenį, nes jis dalyvauja rodopsino gamyboje. Jo dėka galite atskirti pilkus atspalvius ir aiškiai matyti tamsoje. Cinko trūkumas didina geltonosios dėmės pažeidimo ir naktinio aklumo riziką.
Kiti ingredientai sveikoms akims
Zeaksantinas ir liuteinas taip pat turi labai didelę įtaką regėjimui. Tai pigmentai, kurių mūsų organizmas nesintetina ir kurie turi būti aprūpinti maistu. Jie yra tinklainėje, ypač geltonojoje dėmėje. Zeaksantinas ir liuteinas yra galingi antioksidantai ir veikia kaip natūralus UV filtras, daugiausia sugeriantis didelės energijos mėlynos šviesos bangas (kenksmingiausias tinklainės funkcijai).
- Zeaksantino ir liuteino galima rasti lapiniuose kopūstuose, žalumynuose, špinatuose, petražolėse, brokoliuose, moliūguose, cukinijose, paprikose, gervuogėse, mėlynėse ir avietėse.
Kaip gauti visus reikalingus akims naudingus vitaminus ir kitas maistines medžiagas?
Svarbiausia yra įvairi mityba, įskaitant daug daržovių, ypač žalių, ir vaisių. Tačiau jei dėl kokių nors priežasčių negalite vartoti produktų, kurių sudėtyje yra tam tikros grupės vitaminų ar mineralų, apsvarstykite galimybę papildyti.
Tačiau savarankiškai rinktis papildo nerekomenduojama, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju, atlikus testą, kad nustatytų duotų ingredientų kiekį organizme. Svarbu gauti informacijos apie tai, kiek tam tikro vitamino reikia vartoti, kad jūsų regėjimas būtų geras. Vartojant per daug, gali išsivystyti hipervitaminozė – ligos simptomų rinkinys, kurį sukelia vitamino perteklius organizme.
Vitaminai akims – dar ne viskas
Taip pat turime nepamiršti rūpintis savo regėjimu kitose lygmenyse. Ilgas valandas dirbdami prie kompiuterio daryti pertraukas, pageidautina pasivaikščioti, skaitykite esant geram apšvietimui, naudokite akinius nuo saulės su UV apsauga, reguliariai tikrinkite akių dugną ir regėjimą bei įsitikinkite, kad naudojate naujausią regėjimo korekciją.
Dabar jūs žinote, kokie vitaminai yra būtini norint išlaikyti aiškų regėjimą ir akių sveikatą. Taip pat žinote, kad, be vitaminų, turite įtraukti kai kuriuos mineralus ir sveikuosius riebalus. Dieta, sudaryta taip, kad joje būtų visi minėti ingredientai ir derinama su tinkama regos organo higiena, leis jums ilgus metus džiaugtis geru regėjimu.
Realizacija:
Straipsnis buvo parengtas remiantis mokslinėmis publikacijomis. Naršykite KODANO vadove surinktus straipsnius, kad sužinotumėte daugiau apie receptinius akinius ir akinius nuo saulės. Jei abejojate, susisiekite su mūsų optometristų komanda arba kreipkitės patarimo į savo oftalmologą. Straipsnyje pateiktais klausimais, ypač esant regėjimo problemoms, reikėtų pasitarti su specialistu.
Įgyvendinimas – Kodano.lt optometristų komanda
Šaltiniai: