Optikos terminų žodynėlis

optikos terminų žodynėlis
 

Achromatopsija

regėjimo defektas, kitaip vadinamas daltonizmu, sukelta tinklainės liga, pasireiškianti daline arba visišku negebėjimu atpažinti spalvas. Achromatopsijos priežastis tinklainės gėdimas ar jų ribotas skaičius. Kūgelis atsakingas ne tik už spalvų matymą, bet taip pat už aštrų ir fotopinį (dieninį) matymą. Asmenys sergantys šią liga, pasaulį mato beveik arba visiškai pilka spalva, jie yra jautrūs šviesai ir neturi aštraus regėjimo. Achromatopsija gali būti paveldima arba įgyta. Rimčiausias sutrikimo etapas yra monochromazija – visiškas spalvinis aklumas. Achromatopsija gali būti sukelta regos trakto sužalojimu, tai gali būti šalutinis, tam tikrų vaistų ar cheminių medžiagų vartojimo, poveikis.

Akies pūslelinė

tai užkrečiama liga pasireiškianti akių srityje (kakta, vokai). Pūslelinė gali turėti įtakos junginei ir ragenai sukeliant opas. Retais atvejais gali sukelti ragenos drumstumą, raumenų traumą ir net aklumą. Gydoma antivirusiniais vaistais, analgetikais ir B grupės vitaminais. Rekomenduojama vengti kontakto su užsikrėtusiais žmonėmis, griežtai laikytis higienos reikalavimų. Siekiant užkirsti kelią infekcijos plitimui, naudojamas žmogaus imunoglobulinas, vartojamas 72 valandas po kontakto su pacientu.

Akiplotis

žmogaus regimasis laukas. Tai visa sritis, kurią akis gali matyti žiūrėdama tiesiai į priekį. Šis tyrimas yra atliekamas siekiant diagnozuoti glaukomą, regos nervo ligas, tinklainės atšoką ir daugely kitų tinklainės ligų.

Akių pūslelinė

liga sukelta vėjaraupių, kuri atakuoja jungines ir rageną sukeliant opas. Akių pūslelinė gali sukelti akies obuolio raumens paralyžių bei regos sutrikimą. Gydantis rekomenduojama vartoti priešvirusinius vaistus bei kortikosteroidines priemones.

Akomodacija

akies gebėjimas taip kaitalioti savo lužiamąją gebą, kad aiškiai matytų įvairiai nutolusius daiktus. Akomoduojant akies krumplyno raumuo susitraukia, lęšiuką laikantys saitai atsipalaiduoja, jis išsigaubia ir jo laužiamoji geba padidėja.

Ašarų latako obstrukcija

Ašarų latako obstrukcijos priežastis paprastai yra ašarų nutekėjimo uždegimas, kurį lydi patinimas ir skausmas. Paprastai gydoma farmakologiškai, bet kartais yra būtina nuplauti ašarų kelius. Nuolatinės ašarų latako obstrukcijos atveju, būtina operacija atliekama specializuotuose centruose.

Ambliopia

Ambliopija tai prastas matymas viena akimi, kurioje ankstyvoje vaikystėje metu neišsivystė normalus regėjimas. Vienos akies regėjimas išsivysto gerai, o kitos ne. Akis, kurios regėjimas prastesnis vadinama tingine. Norint ištaisyti ambliopiją, vaiką reikia priversti naudoti tingiąją akį. Tai paprastai daroma uždengiant gerąją akį, pagal tam tikrą laiko schemą.

Astigmatizmas

regos sutrikimas, pasireiškiantis neryškiu, iškraipytu matymu, atsirandančiu dėl ragenos netolygumo ir dėl to skirtingais kampais praeinančių šviesos spindulių, kurie nesusikerta viename taške tinklainėje, bet būna išsisklaidę įvairiomis kryptimis. To rezultatas – tinklainėje susidaro neryškus vaizdas. Astigmatizmas būna dviejų rūšių:

 • Taisyklingas, kai akies laužiamoji geba vienoje plokštumoje yra didžiausia, kitoje – mažiausia. Toks astigmatizmas sutinkamas dažniausiai ir yra paveldimas, įgimtas.
 • Netaisyklingas, kai akies laužiamoji geba skiriasi toje pačioje plokštumoje. Jį sukelia ragenos pažeidimai. Šiuo atveju, yra daugiau nei dvi optinės ašys.

Šį sutrikimą galima koreguoti ant ragenos dedamu geliu arba kontaktiniais lęšiais.


Optikos terminų žodynėlis

BC

Bazinė kreivė nurodo kontaktinio lęšio gaubtumą. Jei Jūsų akies gaubtumas bus kitoks nei lęšio, tuomet dėl per mažo kontaktinio lęšio gaubtumo, jis gali akyje judėti ir Jūs dėl to nesijausite komfortabiliai. Per didelis kontaktinio lęšio gaubtumas gali trukdyti normaliai ašarų cirkuliacijai.

Bifokalinis lęšis

lęšio rūšis, koreguojantis trumparegystę ir toliaregystę.

Blefaritas

Tai nedidelis gumbas, kuris auga ant viršutinio arba apatinio voko. Jis nėra skausmingas, bet vietomis gali sukelti diskomfortą.


Optikos terminų žodynėlis

Chalazion

lėtinis liaukos uždegimas. Simptomas - voko uždegimas, ant kurio atsiranda skausmingas plečiantys guzas. Patinimas gali pasireikšti tiek ant viršutinių ir apatinių vokų. Jeigu guzas ne absorbuojamas, akių gydytojas gali nuspręsti daryti operaciją.

CYL

tai santrumpa apibrėžianti cilindrą. Ji taikoma tik toriniams kontaktiniams lęšiams. Tai parametras, kuris nurodo astigmatizmo korekcijos laipsnį . Šios reikšmės gali būti teigiamos ir neigiamos.


Optikos terminų žodynėlis

Daltonizmas

įgimtas spalvinės regos sutrikimas, spalvinio matymo yda, aklumas spalvoms, dažniausiai raudonai spalvai. Pasitaiko daugiausia vyrams, perduodamas paveldėjimo keliu. Yda susijusi su tinklainės receptorių (kūgelių) nevisavertiškumu. Daltonizmui diagnozuoti naudojamos specialios spalvotos lentelės.

DIA

kontaktinio lęšio skersmens santrumpa, kuri yra matuojama milimetrais. Skersmens pasirinkimas priklauso nuo ragenos dydžio. Lęšis turi būti pakankamai didelis, kad visiškai padengti rageną.

Diabetinė retinopatija

tai akies tinklainės kraujagyslių pažeidimas atsirandantis esant diabetui. Per pagreitinta medžiagų apykaitą padidėja pigmentinio epitelio ir akių fotoreceptorių deguoniui paklausa bei maistinėms medžiagoms. Diabetinė retinopatija gydoma lazeriu

Dioptrija

fizikoje naudojamas laužiamosios galios matavimo vienetas. Viena dioptrija – tai optinės sistemos laužiamoji galia, kurios židinio nuotolis lygus 1 m. Dioptrija – atvirkštinis židinio nuotolio dydis. Kuo mažesnis stiklo židinio nuotolis, tuo didesnė jo laužiamoji galia.

Dk/t

tai santrumpa, kuri apibrėžia deguonies pralaidumo kiekį. Jis nurodo, kiek deguonies patenka į rageną, kuris yra būtinas, kad akis tinkamai funkcionuotų.

Dvisavaitinis lęšis

sisteminio keitimo lęšis. Po dviejų savaičių lęšį reikia keisti į naują. Lęšis skirtas naudoti tik dienos metu.


Optikos terminų žodynėlis

Entropionas

ai akies viršutinio ar apatinio voko krašto įvirtimas į vidų. Tai retas susirgimas, pasitaikantis dėl trachomos (akies junginės uždegimo) sukeltų sutraukiančių randinių procesų. Taipogi po nudegimų šarmais. Dažniausiai lengvai pagydoma,atliekant paprastas chirurgines intervencijas. Surandėjimus gydyti sunkiau.

Optikos terminų žodynėlis

Fotofobija (šviesos baimė)

padidėjas akies driglumas šviesai. Tai simptomas dėl galimos rainelės ligos, konjuktyvito, ragenos traumų, užkrečiamų ligų, tokių kaip tymai, pasiutligė, kolbelių išnykimas.

Optikos terminų žodynėlis

Geltonoji dėmė

akies tinklainės vieta, garantuojanti aštrų regėjimą. Tai ovali gelsva sritis tinklainės centre su duobute viduryje, turinti tik kūgelių Geltonoji dėmė yra apie 2 mm skersmens. Dienos šviesoje geltonoji dėmė yra ryškiausio spalvoto matymo vieta, o naktį ji beveik nejautri. Tada aktyvūs būna likusioje tinklainės dalyje esantys stebeliai. Geltonoji dėmė – ryškiausia matymo vieta.


Optikos terminų žodynėlis

Geltonosios dėmės degeneracija

akių liga užklumpanti asmenys po 50 gyvenimo metų. Atsiranda esant žalai centrinėje tinklainės dalyje (geltonosios dėmės). Pablogėja rega arba visiškai apankama. Geltonosios dėmės degeneracija dažniausia liečia moteris bei baltaodžius. Gydymas vyksta fotometodinio metodo pagalba. Bet šis gydymas tik sustabdo ligos progresavimą, bet nepanaikina jos padarinių.

Gerokai didesnis pavojus, jei ligos protrūkis buvo šeimoje, o taip pat rūkantiems ir sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis žmonėms. Geltonosios dėmės degeneracija pasireiškia regėjimo sutrikimu, įskaitant vaizdo iškrypimu. Yra skaitymo sunkumų. Sausa geltonosios dėmės degeneracija gydoma vaistais. Šiai ligai vystytis trukdo subalansuota vaisių ir daržovių dieta.

Glaukoma

yra akių liga, kurią sukelia padidėjęs akies vidinis spaudimas, pažeidžiąs regos nervą ir tinklainės ląsteles, kai sutrinka skysčių tekėjimas akyje. Tai pažeidžia regos nervą, kuris perduoda vaizdą į smegenis. Jis pradeda negrįžtamai nykti. Padidėjus akispūdžiui žmogus nebemato kai kurių regėjimo lauko dalių, ir regėjimo laukas pamažu vis siaurėja.

Negydoma glaukoma gali būti apakimo priežastis. Glaukoma atsiranda padidėjus akies spaudimui dėl susikaupusių skysčių tarp rainelės ir ragenos. Ilgainiui sukelia optinių nervų suspaudimą. Daugelių atvejų liga yra be simptomų, todėl labai sunku ją diagnozuoti. Kai tai įvyksta, būna pernelyg vėlai imtis veiksmingo gydymo. Norėdami išvengti tokios situacijos, rekomenduojama periodiškai tikrintis akis, kas gali padėti anksti aptikti glaukomą. Tai suteikia pacientui galimybę į efektyvų glaukomos augimo slopinimą.

Gaukoma gali būti paveldima liga. Veiksniai, kurie didina jos atsiradimą, tai: hipotenzija, cukrinis diabetas, aterosklerozė, lėtinis stresas, migrena, aukšta trumparegystė, rūkymas, vyresnis amžius, ankstesnis akies sužalojimas ir ilgalaikis steroidų vartojimas.

Gyslainė

Plona, minkšta membrana, kurioje gausus kapilarų tinklas, maitinantis išorinius tinklainės sluoksnius ir reguliuojantis jų temperatūrą.


Optikos terminų žodynėlis

Išsprogusios akys

pernelyg iškišto akies obuolio į priekį sukelto sumažėjusios akiduobės talpos arba jos kiekio padidėjimu. Išsprogusių akių rezultatu yra akies veiklos apribojimas, patinimas ir junginio hiperemija, akių skausmas, ragenos pažeidimas (išsausėjimas) bei regos nervų pažeidimas.


Optikos terminų žodynėlis

Įprasta voko pūslelinė

tai virusinė voko odos liga. Ši liga pasireiškia matomu burbulu pripildytu skaidriu skysčiu. Komplikacijos metu gali būti uždegimas akies. Gydoma antivirusiniasi vaistais.


Optikos terminų žodynėlis

Katarakta

tai akių liga, kuri veda prie akių drumstumo. Katarakta yra viena aklumo priežasčių. Būdinga dėmelių arba dūminių sričių ant akies lęšio atsiradimas, kas lemia sutrikusį regėjimo aštrūmą. Kataraktą galima gydyti tik operacijos pagalba, įskiepijant naują akies lęšį.

Kaip atsargumo priemonė prieš kataraktą, mergaitėms brendimo metu daromas skiepas, apsauginių akinių naudojimas, sveikas gyvenimo būdas ir tinkama ir subalansuota mityba neščioms moterims.

Ketvirčio lęšis

minkštas kontaktinis lęšis skirtas nešioti tris mėnesius dienos režimu. Naudojant tokius lęšius būtina juo prižiūrėti kiekviena dieną su tam skirtu tirpalu. Tokiu atveju yra pašalinami visi nešvarumai ir nuosėdos nuo lęšio paviršiaus.

Kietas lęšis

kontaktinių lęšių rūšis, kuri gaminama iš organinio stiklo su aukštu deguonies pralaidumu. Turi nedidelį diametrą, kuris padengia tik 2/3 rainelės paviršio. Dažniausiai prie jų reikia priprasti palaipsniui, kadangi jų kieti kraštai gali sukelti dirglumą.

Konjuktyvitas

tai dažniausia regos organo liga, sukelta patogenų arba išorinių faktorių. Ligai būdinga junginio hiperemija, fotofobija, akies vokų niežėjimas ir deginimas. Viruso vystymo laikotarpis trunka nuo trijų iki keliolikos dienų. Siekiant užkirsti kelią konjuktyvito atsiradimui, reikia laikytis higienos taisyklių. Gydymas pagrįstas antibiotikų ir vaistinių preparatų vartojimu.

Kontaktiniai lęšiai

lęšis skirtas regos sutrikimo korekcijai, kuris uždedamas ant ragenos. Pagal tipus dalinami į minkštus ir kietus.

Kūgelis

šviesai jautri receptoriai, kurie yra ant tinklainės. Jie susikaupę centrinėje tinklainės dalyje, ypač jų daug yra geltonoje dėmėje. Kūgeliai yra trijų tipų – jautrūs žaliai, raudonai ir mėlynai šviesai. Jų dėka skiriame daiktų spalvą, detales.


Optikos terminų žodynėlis

Leukoma

pilkas arba baltas akies ragenos drumstis. Liga prasideda po ragenos traumos arba uždegimo. Gali susidrumsti visa ragena arba tik dalis. Silpsta rega. Leukoma pašalinama chirurginių būdu, o kai kuriais atvejais būtina ragenos transplantacija.

Lęšis

permatoma ir elastinga akies dalis, kuri fokusuoja šviesą taip, kad sudarytų apverstą ir sumažinta vaizdą ant tinklainės. Organas randasi tarp tinklainės ir stiklakūnio. Lęšio užduotimi yra aštrus objektų matymas iš įvairių atstumų. Neteisinga lęšio forma yra astigmatizmo priežastimi.


Optikos terminų žodynėlis

Matymo laukas

tai plotas, kuri mato nejudanti akis. Kitaip tariant tai taškų kiekis, kuriuos mato mūsų akis vienu metu.

Metinis lęšis

tai lęšis skirtas metiniam naudojimui. Lęšiui būtina papildoma priežiūra specialiu tirpalu, kad pašalinti visus nešvarumus nuo jo paviršiaus.

Mėnesinis lęšis

kontaktinis lęšis skirtas mėnesiniam naudojimui. Mėnesiniai lęšiai reikalauja papildomos priežiūros, tai reiškia, kad įšsiėmus iš akių būtina juos išvalyti tam skirtu tirpalu. Tokiu atveju yra pašalinami visi nešvarumai ir nuosėdos nuo lęšio paviršiaus.

Miežis

išauga vidinėje voko pusėje. Jis atsiranda, užsikišus meibomo liaukutei ir joje išsivysčius uždegimui. Meibomo liauka gamina riebalus, kurie reikalingi, kad neišdžiūtų ašaros. Vidinis miežis gali praeiti savaime, bet gali tekti jį ir prapjauti bei drenuoti.

Miežis tai bakterinės infekcijos rezultatas. Dažniausia priežastis yra auksinis stafilokokas. Miežis dažnai vadinamas purvinų rankų liga. Miežis gali lydėti kitas ligas, kaip diabetas ir junginės uždegimas. Be to, sumažintas imunitetas padidina miežio atsiradimo riziką. Miežis paprastai pasireiškia žmonėms turintiems šviesią odą, vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie turi silpną regėjimą, tačiau nenaudoja kontaktinių lęšių.

Miežis pasireiškia dviem būdais. Išorinių būdu, krumplyno liaukų pūlinių uždegimų ir labiau sudėtingu vidinių būdu, kai pasireiškia paraudimas, vokų patinimas ir padidėjęs vokų jautrumas. Vidinis miežis, nors pasižymi didelių nepatogumų, paprastai praeina savaime po kelių dienų.

Nerekomenduojama miežius spausti, nes infekcija gali išplisti. Labai svarbu profilaktiškai ir ligos metu, lakytis higienos taisyklių, ir netrinti akių neplautomis rankomis.

Minkštas lęšis

tai lęšio tipas, kuris pagamintas iš hydrogelio arba hydrogelio-silikono. Savo savybių dėka lengviau prisitaiko prie akies. Minkšti lęšiai gali būti: vienadieniai, dvisavaitiniai, mėnesiniai, ketvirčio arba metiniai.

Mirksėjimas

yra natūralus įprotis, reikalingas norint gerai matyti. Mirksėjimas turi būti lengvas, švelnus, atliekamas be pastangų, nepastebimas. Mirksint akys ilsisi, bet visų svarbiausia mirksėjimas labai stipriai prisideda prie akių judėjimo.


Optikos terminų žodynėlis

Nistagmas

Dažniausiai tai įgimta akių liga, bet taip pat ją gali sukelti tam tikrų vaistų vartojimas. Tai nevalinga, ritmiška akių obuolio vibracija. Nistagmas jungiasi su centrinės nervų sistemos ligomis ir neteisingu akies vystymusi. Tai veda prie didelio regėjimo pablogėjimo. Gydymas yra ilgas ir sudėtingas, ir niekada nesuteikia 100% pagerėjimo. Geriausi rezultatai pasiekiami pacientams, pas kuriuos diagnozuota taip vadinama rami zona. Tokiu atveju liga praeina po chirurginio akių obuolio nustatymo.


Optikos terminų žodynėlis

Odena

tai storas, baltas apsauginis sluoksnis, duodantis akies obuoliui formą ir tuo pačiu apsaugantis ir prilaikantis. Priekinėje dalyje pereina į rageną o užpakalinėj į regos nervo apvalkalą.

Odenos uždegimas

uždegiminis procesas išorinės akies membranos, dažniausiai susijęs su jungiamojo audinio ligomis, bakteriniais užkrėtimais bei alergijomis. Padidėjusios rizikos grupėje yra žmonės kenčiantys nuo reumato. Pagrindiniai uždegiminiai simptomai: aštrus akies skausmas, akies obuolio kraujo priplūdimas, gumbiniai infiltratai, ašarojimas ir regos sutrikimas. Negydoma odena gali sukelti akies obuolio deformaciją. Gydymas apima antibiotikų ir kortikosteroidinių preparatų terapiją. Siekiant palengvinti skausmą, rekomenduojama naudoti šildomąsias antklodes.

Ospica

virusinė vokų liga. Tai vokus puolanti raupų įvairovė. Dažnai pasireiškia su karščiavimu. Gali pasireikšti rimtų komplikacijų pavyzdžiui ragenos uždegimas, akiduobės audinių uždegimas arba net smegenų uždegimas. Gydoma antibiotikais ir B grupės vitaminais.


Optikos terminų žodynėlis

Paprastoji pūslelinė

virusinė vokų liga. Galima ją atpažinti dėl ant vokų esančių permatomų pūslelinių pripildytų skaidru skysčių.

Pernelyg didelis ašarojimas

pernelyg didelis ašarojimas akivaizdžiai trukdo normaliai funkcionuoti, tai gali būti akių ir ašarų latakų ligos požymis. Kartais pernelyg didelį ašarojimą lydi akių skausmas ir regėjimo pablogėjimas, o kartais tai yra beveik nepastebima.

Presbyopia

kitaip senatvinė toliaregystė, tai regos pablogėjimas arti esantiems objektams dėl organizmo senėjimo. Ši liga sumažina akies obuolio elastingumą ir taikoma tiek trumparegiams, tiek toliaregiams ar asmenims be regos sutrikimų. Su Presbyopia susiduria žmonės nuo 45 metų amžiaus. Regos koregavimas galimas multifokalinių ar progresinių akinių pagalba. Regėjimo aštrumas pagerina akiniai skirti skaitymui su teigiamu stiprumu arba specialių, naujos generacijos, kontaktinių lęšių nešiotojams.

Ptozė

yra viršutinio voko užkritimas. Reikalauja chirurginio gydymo.


Optikos terminų žodynėlis

Ragena

išgaubtas išorinis akies obuolio sluoksnis priekinėje dalyje, kuris yra tarp rainelės ir vyzdžio. Ragena turi dideli kiekį nervų galūnių.

Ragenos drumstis

tai dėl įvairių priežasčių ragenoje atsiradęs pilkas ar baltas drumstėjimas. Ragenos drumstis sukelia aiškaus regėjimo praradimą. Tokia situacija sukelia negrįžtamą regėjimo negalią, o retais atvejais gali sukelti aklumą. Ragenos drumstis yra pašalinama chirurginiu būdu. Kartais būtinas akies ragenos persodinimas.

Rainelė

nepermatomas skydas, akies struktūros elementas, sudaranti priekinės membranos gyslainės dalį. Membrana išdėstyta prieš lęšį ir už ragenos. Jos centre yra anga vadinama vyzdžiu.

Raupai

Virusinė vokų liga. Tai vokus puolanti raupų įvairovė. Dažnai pasireiškia su karščiavimu. Gali pasireikšti rimtų komplikacijų pavyzdžiui ragenos uždegimas, akiduobės audinių uždegimas arba net smegenų uždegimas. Gydoma antibiotikais ir B grupės vitaminais.


Optikos terminų žodynėlis

Sausų akių sindromas

ai akių liga, sukelta nepakankamo ašarų kiekio išskirimo arba perdėtas ašarų plėvelės išgarinimas. „Sausa akis” pasireiškia niežuliu, deginimu, akies paraudimu, smėlio po vokais pojūčiu. Šios ligos priežastys yra:

 • ilgas skaitymas, darbas prie kompiuterio, televizoriaus žiūrėjimas;
 • nepalankios aplinkos sąlygos, pvz. dulkėtos arba uždūmintos patalpos;
 • lėtinės ligos;
 • komplikacijos sukeltos nešiojant kontaktinius lęšius;
 • komplikacijos sukeltos ilgalaikio ir dažno akių lašų su konservantais naudojimo;
 • Vitamino A trūkumas.

Skotoma

tai lokalus akipločio defektas. Skotomos gali būti santykinės, kai tam tikroje vietoje regėjimas pablogėjęs, bet išlieka - žmogus nemato tik tam tikros spalvos ar balto mažo objekto bei absoliučios – tam tikroje vietoje žmogus nemato jokių objektų.

Sniego aklumas

tai akies nudegimas geltonosios dėmės akiratyje, atsiranda dėl stiprios saulės šviesos, pvz. būnant ilgai ant sniego arba paplūdimyje. Sniego aklumas gali būti tarpinis arba trūnkantis.

Spalvotas lęšis

minkšti kontaktiniai lęšiai keičiantys arba paryškinantys akių spalvą. Skirti turintiems regos sutrikimą ir jos neturintiems. Spalvoti lęšiai tuo pat metu koreguoja ir pakeičia tinklainės spalvą.

Stiebeliai

tai akies tinklainės nervų ląstelės. Stiebelių dėka galime matyti esant silpnam apšvietimui. Taip pat atsakingi už judesių ir formų suvokimą.


Optikos terminų žodynėlis

Tinklainė

akies dalis, kuri yra vizualinių dirgiklių gavimo elementu. Yra nervų audinys, kuris turi gabumą įsiminti vaizdus pasiekančius akis ir keičia juos į nervinius įmpulsus. Tinklainė sudaryta iš sudėtu kelių nervų ląstelių sluoksnių, kurie su smegenimis sujungia regėjimo nervą. Tinklainėje atsiranda realus vaizdas, sumažintas ir apverstas.

Tinklainės atšoka

tai tinklainės vidinės nervinės dalies atsisluoksniavimas nuo išorinio pigmentinio tinklainės sluoksnio. Vyresnis amžius yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių, lemiančių tinklainės atšoką. Taip pat tinklainės atšoka labiau tikėtina, jei ši būklė jau buvo įvykusi anksčiau arba žinoma, jog tinklainės atšoka buvo įvykusi šeimos nariams. Rizikos veiksniams priskiriama ir ypač didelio laipsnio trumparegystė, praeityje atliktos akių operacijos (pavyzdžiui, kataraktos pašalinimas), akies trauma ar kitos akių ligos.

Toliaregystė (Hyperopija)

tai akių refrakcijos yda, kai objekto vaizdas yra sufokusuojamas už tinklainės. Įgimtos toliaregystės atveju akies obuolys būna sutrumpėjęs. Žmogus tada gerai mato toli esančius objektus, tačiau iš arti mato neryškiai. Šis regėjimo sutrikimas ištaisomas nešiojant akinius su glaudžiamaisiais lęšiais. Toliaregystė yra skirstoma į du tipus: latenta ir senatvinė. Nekoreguota akiniais arba kontaktiniais lęšiais, toliaregystė gali sukelti rimtų sutrikimų visoje akies raumenų sistemoje. Jų optinė galia nustatoma su pliuso ženklu.

Toriniai lęšiai

kontaktinių lęšių rūšis, sukurta asmenims kenčiantiems nuo astigmatizmo.

Trachoma

dėl infekcijos randėja ir šiurkštėja vidinis akių vokų paviršius. Šis randėjimas gali sukelti akių skausmą, akių išorinio paviršiaus arba ragenos pažeidimą ir ligonis gali apakti. Ligą sukelianti bakterija gali plisti per tiesioginį ir netiesioginį sąlytį su sergančio asmens akimis arba nosimi. Netiesioginis sąlytis galimas per drabužius arba bakteriją gali pernešti musės, tupėjusios sergančiam asmeniui akių arba nosies srityje.

Trumparegystė (Miopija)

tai akių refrakcijos (gebėjimo laužti šviesos spindulius) yda, kai žmogus blogai mato tolimus daiktus, nes jų vaizdas susidaro prieš tinklainę. Trumparegių žmonių arba akies obuolys būna per daug pailgas, arba pernelyg iškilusi ragena, dėl ko į akį patenkantys spinduliai susitinka nepasiekę tinklainės. Trumparegystė žymima neigiamu stiprumo. Trumparegystės rušys:

 • įgimta (myopia congenita) - labai retai pasitaikanti trumparegystės forma, kuri diagnozuojama pirmosiomis kūdikio gyvenimo dienomis ir sukelia akies obuolio vystymosi sutrikimus;
 • aukšta (myopia alta) - trumparegystės forma, kai regos aštrumo laipsnis viršija 6,25 dioptrijas;
 • klaidinga myopai falsa) - trumparegystė susijusi su krumplyno raumenų tonuso padidėjimu ir dingstanti, kai tonusas normalizuojasi;
 • laikina (myopia transitoria) - trumparegystės rūšis, kuri atsiranda įvairių ligų metu (cukrinis diabetas) arba kaip šalutinis poveikis vartojant vaistus;
 • naktinė (myopia nocturna) - trumparegystė susijusi su emetropija, kuri atsiranda tamsoje ir dingsta didėjant apšvietimui;
 • ašinė (myopia axialis) - trumparegystė, atsirandanti esant pailgėjusiai akies optiniai ašiai;
 • sudėtingoji (myopia complicata) - trumparegystė, nulemta anatominių pokyčių akyje, kurios pasekmės – regėjimo praradimas;
 • progresuojanti (myopia progressiva) - trumparegystė forma, kuriai būdingas palaipsninis dioptrijų didėjimas dėl užpakalinės akies dalies tempimo;
 • profesionali (myopia professionalis) - trumparegystė atsiranda dėl dažnos akių įtampos apžiūrint daiktus iš labai arti;
 • refrakcijos (myopia refractiva) - trumparegystė atsiradusi dėl pernelyg didelės lūžio galios optinėje akies sistemoje.

Trumparegystė gali būti paveldėta, kaip ir išsivystyti per tam tiktą laiką dėl nepakankamos priežiūros. Labiausiai pažeidžiami yra skaitantys žmonės ir atliekantys kasdieninį darbą prie kompiuterio.

Optikos terminų žodynėlis

UV Blocker

reikšmė ant kontaktinių lęšių, kuri pasako apie blokuojantį 95% UV spindulių filtrą


Optikos terminų žodynėlis

Vienadienis lęšis

vienkartiniai lęšiai. Skirti naudoti tik dieną, būtina keisti kasdien. Vienadieniai lęšiai nereikalauja papildomos priežiūros bei dėkliukų lęšiams.


Optikos terminų žodynėlis

Žvairumas

tai regėjimo sutrikimas, kurio metu akys yra nukrypusios nuo centro ir žvelgia skirtingomis kryptimis. Žvairumas yra būti išgydytas nešiojant akinius, darant pratimus ir chirurginių procedūrų pagalba. Žvairumas skiriamas į du tipus: konvergentinis žvairumas - akies krypimas į nosies pusę; divergentinis žvairumas - akies krypimas į išorę. Žvairumas gali būti:

 • žvairumas periodinis – akys vadovaujasi išoriniu matymo kampu,
 • žvairumas pastovus – akys vadovaujasi vidiniu matymo kampu.

Optikos terminų žodynėlis

Share: