FAQ - Kontaktiniai lęšiai

FAQ kontaktiniai lęšiai

Kaip pasirinkti geriausius kontaktinius lęšius?

 

Labai svarbu tinkamai parinkti lęšius, ypač jeigu tik pradedate savo nuotykius su lęšiais. Kontaktiniai lęšiai turi būti suderinti ne tik prie akių gydytojo nustatyto regėjimo sutrikimo, bet ir prie gyvenimo būdo ir net asmenybės.

Pavyzdžiui, dažnai keliaujantys, užsiimantys intensyvu ir nenuspėjamu gyvenimo būdu žmonės, turėtų rinktis lęšius skirtus dienai ir nakčiai. Tai taip pat geras sprendimas miegaliams, kuriems ryte dažnai trūksta laiko įsidėti lęšius. Dėl specialios drėkinimo sistemos juos galima nešioti visą parą nesijaudinant, kad akis susierzins. Tokie lęšiai labiau pralaidus deguoniui, kas garantuoja komfortą, ypač miego metu.

Vienadieniai kontaktiniai lęšiai skirti vienkartiniam naudojimui. Tai gera išeitis tiems, kurie kontaktinius lęšius nešioja retkarčiais ir ne turi kantrybės vakarais valyti lęšius ir dėti juos į dėkliuką. Vienadieniai kontaktiniai lęšiai nereikalauja priežiūros priemonių, kurie gali sukelti jautrumą ypač jautriems žmonėms, pvz. alergikams.

Tarpiniu variantu yra dviejų savaičių lęšiai. Jie skirti nešioti iki 2 savaičių (naudoti tik dieną) ir iki savaitės (nešiojant ištisą parą, dieną ir naktį). Labai populiarus mėnesiniai kontaktiniai lęšiai. Priklausomai nuo lęšio modelio, juos patartina nešioti nuo 8 iki 12 valandų per parą. Jie reikalauja kasdnieninės priežiūros ir dezinfekcijos specialiais tirpalais.

Tuo tarpu individualistai, žmonės negalintys pakęsti nuobodulio, kūrybiniai chameleonai mėgstantys įdomų įvaizdį, tikrai randa būdą, kaip išreikšti save nešiojant spalvotus kontaktinius lęšius. Keičiantys akių spalvą lęšiai gali būti vienos spalvos, suteikiantys akims gilią spalvą, arba išgalvoti, intriguojantys ir įdomaus rašto, kurie puikiai tiktų vakarėliui, karnavalui ar Helovinui. Spalvotus kontaktinius lęšius gali nešioti žmonės, neturintys regėjimo sutrikimų, bet nori pakeisti savo akių spalvą.

Progresyviniai lęšiai yra puiki alternatyva žmonėms, kurie yra priversti nešioti akinius. Šie lęšiai, prisitaiko prie to, ką šiuo metu daro nešiojantys juos žmogus. Jie labai rekomenduojami žmonėms, kuriems sukako daugiau nei 40 metų. Dėl savo spalvoto atspalvio, yra aiškia matomi dėkliuke ir ant piršto. Lęšiai turi specialų filtrą, kuris apsaugo nuo ultravioletinių spindulių.

Toriniai lęšiai skirti žmonėms su astigmatizmu. Šie lęšiai pasižymi tuo, kad pataiso trumparegystės ir toliaregystės defektą, taip pat pašalina vaizdo iškraipymą.

Žinoma, reikia nepamiršti, kad lęšių parinkimas turėtų būti atliktas specialistų. Tyrimo schema paprastai yra tokia: po lęšių parinkimo, pacientas turi užsidėti lęšius ir palaukti 30 minučių, tada gydytojas patikrina ar lęšiai tikrai tinka. Po dviejų savaičių atliekamas pakartotinis tikrinimas, ar lęšis tinkamai parinktas. Tik tada, kai parinkimas bus sėkmingas, galime užtikrintai rinktis šiuos lęšius.

 

Kaip dažnai reikia keisti lęšius?

 

Lęšių keitimo laikas nurodytas ant pakuotės. Pavyzdžiui, vienadieniai lęšiai tai lęšiai skirti vienkartiniam naudojimui, kuriuos po vienos dienos reikia išmesti. Mėnesiniai lęšiai, tai lęšiai, kuriuos galima nešioti per mėnesį (tik dieną), laikantis higienos taisyklių. Lęšius būtina kasdieną valyti ir dezinfekuoti.

 

Kaip įsidėti ir išsiimti kontaktinius lęšius?

 

Įdedant ir išimant lęšius, reikia griežtai laikytis higienos reikalavimų. Lęšį reikia dėti švariomis rankomis. Reikalingas bus, ypač pradiniu laikotarpiu, veidrodis. Įsitikinkite, ar lęšis, kurį įdedame, buvo kruopščiai dezinfekuotas tinkamu tirpalu. Žemiau lęšių įdėjimo ir išėmimo instrukcija:

 1. Lęšių įdėjimas:
  • Kruopščiai nuplauname ir išdžioviname rankas prieš lęšių įsidėjimą.
  • Išvalome ir dezinfekuojame lęšį, tam skirtu tirpalu. Visada perskaitykite instrukciją, kuri nurodyta ant pakuotės. Ne naudokite tirpalo pasibaigus galiojimo laikui. Niekada nedėkite pažeisto lęšio.
  • Jeigu kairės ir dešinės akies stiprumas skiriasi, patikrinkite ar įdedate teisingą lęšį. Siekiant išvengti klaidos, visada kairį lęšį turite dėti į dėkliuką pažymėtą L raidę, o dešinį lęšį į dėkliuką pažymėtą R raidę.
  • Iš dėkliuko, lęšį išimame švelniai rodomuoju pirštu.
  • Lęšio viena pusė yra plokščia, o kita įdubusi. Prieš įsidedant lęšį įsitikinkite, kad lęšis ant piršto yra įdubęs.
  • Švelniai įdedame lęšį į akį. Kai įdėsite, mirktelėkite kelis kartus, kad įsidėtų į teisingą padėtį.
  • Kai išimsite lęšius iš dėkliuko, nepamirškite kruopščiai jį nuskalauti, dezinfekuoti ir padėti, kad išdžiūtų.
 2. Lęšių išėmimas:
  • Kruopščiai valome ir džioviname rankas.
  • Atsargiai nuimkite lęšį, švelniai paimdami jį nykščiu ir rodančiu pirštu. Jeigu negalite jo pagauti, pamirksėkite kelis kartus ir patraukite jį žemyn. Lęšį VISADA išimame pirštais. NIEKADA nenaudojame kitų įrankių.
  • Jeigu lęšis yra vienkartinio naudojimo, išmetame jį.
  • Jeigu lęšis skirtas daugkartiniam naudojimui, po jo išėmimo iš akies, dezinfekuojame jį ir įdedame į dėkliuką.
 

Makiažo taisyklės nešiojant kontaktinius lęšius

 

Nėra jokiu specialiu makiažo taisyklių žmonėms nešiojantiems kontaktinius lęšius. Pakanka tiesiog laikytis higienos taisyklių ir būti atsargiems naudojant kosmetika ir jos valymo priemones, nes jų patekimas ant lęšio (Pvz., plauku lako, muilo, akių šešėlių ar blakstienų tušo) gali sukelti junginės dirginimą. Atsiminkime keletą makiažo taisyklių.

Makiažas turi būti dedamas tik po lęšių įdėjimo. Nerekomenduojama naudoti ilginamąjį arba storinamąjį blakstienų tušą. Kai kurie tušai turi mini plaušelius pvz. šilko detalės, kurie, patekdami ant voko, gali sukeli sudirginimą. Taip pat nereikėtų piešti linijas ant vidinio voko krašto arba klijuoti dirbtines blakstienas, nes klijai naudojami blakstienoms klijuoti gali užteršti lęšį. Jei naudojate akių šešėlius pasirūpinkite, kad jie būti skirti jautrioms akims. Kiek įmanoma dažniau, naudokite vandeniui atsparias prekes, kurie per visą dieną lieka savo vietoje, net po akių lašų įlašinimo.

Ant kai kuriu kosmetikos gaminiu galime rasti informacija, kad jie yra skirti lęšius nešiojantiems žmonėms. Makiažą nuplauname tik nuėmus lęšius. Tam naudokite švelnią ir net hipoalerginę kosmetiką.

 

Mitai apie kontaktinius lęšius

 

MITAS: Žmonės nešiojantys kontaktinius lęšius neturėtų atsisakyti makiažo, tačiau turi laikytis keliu taisyklių.

MITAS: Tinkamai parinkti lęšiai yra saugus akims.

MITAS: Naujos kartos kontaktiniai lęšiai yra tikrai patogesni už akinius. Leidžia saugiai sportuoti, mažiau susipurvina, ne rasoja kai žiema įeiname į šiltą patalpą. Naujo tipo kontaktiniai lęšiai yra minkšti, turi papildomą drėkinimą, pralaidus deguoniui ir apsago nuo ultravioletiniu spinduliu.

MITAS: Kad akys būtų sveikos, jos turi kvėpuoti. Daugelis žmonių baiminasi, kad lęšiai nepraleidžia deguonies. Tai nėra tiesa, nes naujos kartos kontaktiniai lęšiai pagaminti iš specialios deguoniui pralaidžios medžiagos.

MITAS: Tai neįmanoma. Tinkamai parinkti lęšiai kruopščiai prigludę prie akies obuolio. Todėl sportuojantiems rekomenduojama nešioti kontaktinius lęšius.

MITAS: Nėra apatines amžiaus ribos kontaktiniu lęšių nešiojimui. Jie ypač rekomenduojami jauniems žmonėms, nes jie veda aktyvų gyvenimo būdą ir dažniau, nei vyresni žmonės, sportuoja.

MITAS: Nėra viršutines amžiaus ribos kontaktiniu lęšių nešiojimui. Jeigu lęšiai tinkamai parinkti, juos galima nešioti visą gyvenimą.

 

Realizacija - Kodano.lt optometrikų komanda:

 

Tekstas buvo sukurtas remiantis moksliniais tekstais ir yra neatsiejama Optometriko atmintinės dalimi. Susipažink su atmintinės tekstais, kad daugiau sužinoti apie kontaktinius lęšius. Iškilus klausimams susisiek su optometrikais arba pasitark su savo akių gydytoju. Turint problemų su rega, būtina pasikonsultuoti su specialistu.

Share: