Kas tai progresiniai lęšiai?

progresiniai lęšiai - presbiopija

Progresiniai kontaktiniai lęšiai kitaip vadinami multifokaliniai tai lęšiai skirti presbiopijos korekcijai, kuri susidaro su metais sumažėjusiu akies lęšio elastingumu ir akomodacijos sutrikimu. Akomodacija (akies prisitaikymas) nurodo, kad akis lęšio formos keitimo dėka prisitaiko prie objektų matymo įvairiu atstumu. Elastingas lęšis akies krumplyno veiklos metu keičia savo formą. Krumplyno raumenų susitraukymas išgaubia lęšį taip padidinant savo optinę galią, kas leidžia pamatyti aiškiai arti esančius objektus. Kai žiūrime į tolį krumplyno raumenys atsipalaiduoja, o lęšis tampa plokščias. Lęšio kreivės kaita pakeičia jos židinio nuotolį, o tai taip pat pakeičia jos kaupimo gabumus. Akis su metais praranda atitinkamą židinio nuotolio funkciją tinklainėje matyti objektus dalykus esančius arti. Lęšis tampa vis kietesnis, storesni ir mažiau elastingas, taip sumažinamas jo gabumas susidaryti gaubtumui ir plokštumui. Šis procesas prasideda apie 40 metų amžiaus ir lieka iki 60-65 metų.

Pirmi presbiopijos apsireiškimai tai sunkiai įskaitomas smulkiai parašytas tekstas ir jo atitraukimą nuo akių, kad pamatyti labiau ryškų vaizdą. Kai teksto atitraukimo nepakanka arba nepatogu būtina yra papildoma korekcija/ stirpumas skaitimui su papildymu. Jos aukštis priklauso nuo akomodacijos nuostolio, dažniausiai progresinių lęšių atveju t.y nuo +0,5 iki +3,5 D. Papildymas visada yra pliusinė vertė, kuri apskaičiuojama nuo į artį stiprumo atimant stiprumą į tolį. Svarbu yra į kokį atstumą renkama korekcija. Darbui prie kompiuterio tai yra apie 50-80cm, kruopšti veikla apie 20cm, o standartinis skaitymas 35-40 cm. Kuo artesnis atstumas tuo aukštesnis papildymas. Papildymas kiekvieno akiai dažniausiai yra toks pats, nor tai nerašyta taisyklė ir tikrai yra išimčių.

 

Kaip teisingai pasirinkti progresinius lęšius?

 

Gero matymo sąlyga progresiniuose lęšiuose yra maksimalios korekcijos apibrėžimas į tolį (aukščiausias pliusinis stiprumas, kuris nepablogina matymo, žemiausias minusinis stiprumas užtikrinantis gerą matymą) bei minimalus papildymas į artį užtikrinant gerą matymą. Kai kuriuose progresiniuose kontaktiniuose lęšiuose žiūrint kuri akis dominuoja, naudojami kiekvienai akiai skirtingi papildymai arba žymės („D“, „N“).

Todėl labai svarbu, kad progresinius lęšius Jums parinktu specialistas, kuris vienintelis gali apibrėžti stiprumą ir kitus lęšio parametrus, kas užtikrins komfortą ir atitinkamąmatymo kokybę kiekvienu atstumu. Jeigu po optimalaus stiprumo nustatymo į tolį ir papildymo matymas su kontaktiniais lęšiais nėra patenkinamas, specialistas gali panaudoti procedūras padedančias gauti matymo korekciją. Joms priklauso stiprumo į tolį modifikacija arba dydis ir papildymai priklausomai į kokį atstumą matymas yra blogesnis.

 

Kuriuos progresinius lęšius pasirinkti?

 

Pardavime yra keletas rūšių progresinių kontaktinių lęšių skirtinga kontrukcija ir parametrais. Populiariausi su papildymu yra:

 

Kai kuriuose progresiniuose lęšiuose naudojamas skirtingas papildymas kiekvienai akiai arba skirtingos žymės ("D", "N") priklausomai kuri akis yra dominuojanti. Todėl papildymo dydį ir stiprumą turi nustatyti specialistas parenkant progresinius kontaktinius lęšius.

 

Realizacija - Kodano.lt optometrikų komanda:

 

Tekstas buvo sukurtas remiantis moksliniais tekstais ir yra neatsiejama Optometriko atmintinės dalimi. Susipažink su atmintinės tekstais, kad daugiau sužinoti apie kontaktinius lęšius. Iškilus klausimams susisiek su optometrikais arba pasitark su savo akių gydytoju. Turint problemų su rega, būtina pasikonsultuoti su specialistu.

Šaltiniai:

  • [1] Co to są soczewki progresywne? - Kodano.pl
  • [2] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [3] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
  • [4] Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.

Share: